Зі шкільної лави кожний знає, що гуси врятували одне з найвеличніших міст далекої давнини – Рим. Гелготанням і лопотінням потужних крил ці птахи розбудили безтурботних мешканців, своєчасно попередивши про підхід ворожих військ. Проте згодом Римська імперія все ж таки занепала. Що ж її згубило? Деякі вчені вважають, що убивця імперії – свинець. Річ у тім, що римські патриції користувалися посудом і косметичними засобами із свинцю та його сполук і пили воду зі славнозвісного водопроводу, труби якого були виготовлені з такого ж зручного в обробці пластичного металу. Як результат, середній вік міської знаті рідко перевищував чверть століття.
У тяжкі часи середньовіччя вже свідомо використовували деякі «дивовижні» властивості важкого сірого металу. Якщо противників церкви й залишали живими, то все одно частенько розплавлений свинець «примушував заговорити» мовчазних і допомагав назавжди втратити мову надто балакучим. У венеціанській державній в’язниці була жахлива камера, стелю якої було покрито свинцевими листами. В’язні в ній знемагали від спеки влітку, а взимку стигли від холоду й нерідко божеволіли. Після винайдення вогнепальної зброї свинець став одним з «найвагоміших аргументів» у багатьох суперечках, а сьогодні ми «рішуче наступаємо» на економічний бензин, кожний літр якого містить близько грама отруйного тетраетилсвинцю.
То що ж, невже свинець пов’язаний лише з «чорними» сторінками історії людства? Звичайно ні! Досить пригадати, що тільки завдяки свинцю людина може перебувати в зоні поширення радіоактивних і рентгенівських променів. У медицині як болезаспокійливий і протизапальний засіб використовують «свинцеві примочки», а будь-який рибалка без свинцю не може уявити свої снасті. Нарешті, сьогодні без свинцю та його сполук не можуть обійтися машинобудування, радіотехніка, лакофарбова і хімічна промисловість. Справді, не слід ставитися до цього металу з упередженням!
Література
1. Венецкий С.И. Рассказы о металлах. – М.: Металлургия, 1970. – 287 с.
2. Венецкий С.И. В мире металлов. – М.: Металлургия, 1988. – 168 с.
І.О. Мікульонок, доктор технічних наук, професор, заслужений винахідник України, НТУУ «КПІ»