Астрокосмічні явища та події 2016 року

Передбачати астрономічні явища, а надто ті, що відбуваються періодично, астрономи навчилися дуже давно. Натомість прогноз наукових відкриттів – справа доволі складна.

Але скласти уявлення про напрями розвитку науки можна – для цього треба знати про так звані проекти, які науковці реалізують нині чи планують реалізувати найближчим часом.

Про «найгучніші» астрономічні явища, а також наукові космічні проекти 2016 року коротко йдеться в нашій статті.

Стартує нова місія до Марса

Навесні заплановано початок нової космічної місії до Марса «ЕкзоМарс» (ExoMars), яку споряджає Європейське космічне агентство разом з Роскосмосом.

Спочатку автоматична міжпланетна станція ExoMars Trace Gas Orbiter (якраз вона і має стартувати в 2016 р.) стане штучним супутником Марса з метою виявити на його поверхні джерела метану та інших газів. А потім у 2018 р. на поверхню Марса у вибраний район за результатами цих досліджень має здійснити посадку марсохід «ЕкзоМарс Ровер».

Орбітальний апарат транспортує на Марс також демонстраційний модуль «Скіапареллі», який має здійснити посадку на поверхню планети. У такий спосіб інженери планують перевірити технологію посадки, яку заплановано використати у 2018 р. для марсіанського ровера.

ExoMars Trace Gas Orbiter
Автоматична міжпланетна станція ExoMars Trace Gas Orbiter

Меркурій пройде по диску Сонця

Цікаве астрономічне явище відбудеться 9 травня 2016 року – по диску Сонця пройде планета Меркурій.

Звісно, ніякого «фізичного» проходження планети по поверхні найближчої до нас зорі не буде. Суть явища проходження планети по диску материнської зорі полягає в тому, що планета проходить між спостерігачем і світилом. (Щось схоже відбувається в кінотеатрі, коли глядач іде займати місце в ряду, що лежить ближче до екрана, ніж ваш ряд. Ви бачите силует людини на тлі світлого екрану.)

За умови ясного неба це явище можна буде спостерігати в Україні.

Схема проходження Меркурія по диску Сонця
Схема проходження Меркурія по диску Сонця 9 травня 2016 р. Моменти початку й закінчення проходження вказано за київським літнім часом. Мал. ВЦ «Наше небо»

До Юпітера прилетить «Юнона»

4 липня 2016 р. автоматична міжпланетна станція «Юнона» (Juno), що стартувала з Землі в серпні 2011 р., має вийти на орбіту навколо Юпітера.

Вона буде другим космічним апаратом (першим була АМС «Галілео» у 1989 2003 рр.), який земляни спрямували до найбільшої планети Сонячної системи з метою докладно вивчити магнітосферу, гравітаційне й магнітне поля Юпітера.

«Юнона» цікава тим, що це – перший космічний апарат, призначений для дослідження далеких об’єктів нашої планетної системи, оснащений не ядерною енергетичною установкою, а великого розміру сонячними батареями.

Можливо є певний символізм у тому, що «Юнона» розпочне дослідження Юпітера за рік до закінчення місії «Кассіні» біля Сатурна. У 2017 р. космічний апарат, який успішно вивчав другу розмірами планету-гігант упродовж 13 років, спрямують в атмосферу Сатурна, де він закінчить існування.

Juno
Автоматична міжпланетна станція «Юнона» (Juno) на тлі диска Юпітера в уявленні художника

Нове «дихання» SETI

Одна з антен радіотелескопа Аллена – наукового інструмента, що працює у програмі SETI
Одна з антен радіотелескопа Аллена –
наукового інструмента, що працює
у програмі SETI. Його споруджено
за кошти Пола Аллена

Програма з пошуку позаземних цивілізацій SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), яку астрономи почали понад 55 років тому, і яка вже тривалий час відчуває брак фінансування, отримала від російського мільярдера Юрія Мільнера фінансову підтримку в розмірі 100 млн доларів.

У новому році має стартувати нова ініціатива – Breakthrough Listen, у рамках якої до роботи з пошуку сигналів іншопланетян дали згоду стати такі відомі астрономи як Френк Дрейк (один з ініціаторів SETI), Сет Шостак, Мартін Ріc та ін. Окрім них, до пошуків іншопланетян можуть долучитися всі охочі – дані, отримані радіотелескопами в рамках Breakthrough Listen, будуть аналізувати в системі розподілених обчислень SETI @ home.

«Осиріс» полетить до астероїда

На вересень заплановано запуск американської автоматичної міжпланетної станції OSIRIS-Rex (Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) з метою дослідити астероїд Бенну і доставити на Землю в 2023 р. зразки його ґрунту. Науковці сподіваються, що цей ґрунт містить речовину, яка утворилася на початку формування Сонячної системи.

OSIRIS-REX
Космічний зонд OSIRIS-REX в монтажному цеху

АМС «Розетта» закінчить свою місію

Наприкінці вересня 2016 р. закінчить роботу біля комети Чурюмова-Герасименко космічний зонд «Розетта», який також доставив на її ядро модуль «Філи». Упродовж понад двох років «Розетта» була супутником комети, супроводжуючи її в міжпланетному просторі тоді, коли вона проходила повз Сонце.

Унікальна наукова місія Європейського космічного агентства не лише пролила нове світло на природу комет, але й показала високі технологічні й технічні можливості сучасної космічної техніки.

Орбіта комети Чурюмова-Герасименко
Орбіта комети Чурюмова-Герасименко

Названі вище астрономічні явища й наукові космічні проекти, звісно, є лише «вершиною» всього того цікавого, що має трапитися в поточному році в космічній науці.

Будуть сонячні й місячні затемнення, а також зорепади, будуть старти інших космічних зондів. Можливо, трапляться неочікувані чи довгоочікувані наукові відкриття, наприклад, вдасться нарешті зареєструвати гравітаційні хвилі.

Хай там як, але наука й далі йде вперед.

І.П. Крячко, Головна астрономічна обсерваторія НАН України